ua en ru

Московська біржа викупить 32% акцій "Української біржі" через посередника

Московська біржа (МБ) не буде направляти свої кошти для викупу 32% акцій "Української біржі" (УБ). Це зробить ТОВ "Біржовий центральний контрагент" (БЦК, виконує функцію посередника по операціях на ПФТС), власником якого є МБ, пише "Комерсант Україна".

У вівторок, 15 жовтня, БЦК, згідно з вимогою ст. 64 закону "Про акціонерні товариства", оголосив про намір придбати значний пакет (8 тис. шт.) акцій УБ. Вартість однієї акції УБ оцінюється в 800 грн, або 0,8 номіналу.

"Ця пропозиція має відкритий характер і спрямована на максимальне охоплення акціонерів", - йдеться в повідомленні майданчики. Пропозиція дійсна до 31 жовтня включно.

У середині вересня наглядова рада МБ рекомендував приєднати до ПФТС УБ. Для цього необхідно 75% голосів акціонерів кожній з бірж. Московська біржа контролює 43% капіталу УБ і 50%+1 акція ПФТС.

"Розраховуємо, що акціонери підтримають це рішення. У зворотному випадку В акціонерів є можливість продати акції УБ Московської біржі", - повідомили в прес-службі МБ.

Російський інвестор вперше визнав наявність конфлікту, який заважав розвитку українських "дочок". В МБ зазначили, що "протягом останніх півтора років біржі не розвивалися. Розвитку, зокрема, заважав конфлікт міноритарних акціонерів УБ і ПФТС, які найчастіше переслідували протилежні інтереси і цілі. При об'єднанні бірж конфлікт інтересів буде вичерпано".

Посередником при угоді буде дочірній Сбербанк Росії.

"Ощадбанк обдзвонює акціонерів УБ, скуповує акції на умовах оплати після надходження заявки на продаж 32% акцій. Банк має доступ до реєстру акціонерів, хоча це конфіденційна інформація", - розповів вчора один з акціонерів УБ.

Великі акціонери ПФТС не проти викупу. "Викуп акцій ПФТС за гроші БЦК виглядає справедливим. На діяльність ПФТС це не вплине. Бентежить лише, чому в процесі об'єднання майданчиків акціонери бірж мають різні права, адже акціонери УБ отримали оферту, а акціонери ПФТС - ні? Такий підхід явно не відповідає кращим практикам корпоративного управління", - повідомили в ІК "Альтана Капітал", яка спільно з групою інвесторів контролює 22% акцій ПФТС. Іншої думки дотримуються невеликі акціонери біржі. "Чому викуповують грошима центрального контрагента УБ або самими засобами УБ? Тому що там вже немає грошей", - зазначив один з міноритаріїв.

На Московській біржі повідомили, що ТОВ "Український центральний контрагент" (посередник по операціях на УБ) було задіяно в забезпеченні торгів на терміновому ринку.

"У зв'язку з наявністю у нього зобов'язань по завершенню розрахунків на терміновому ринку було прийнято рішення проводити викуп акцій УБ за рахунок коштів БЦК, який подібними зобов'язаннями не обтяжений", - додали на МБ.

Зазначимо, що акціонери УБ не поспішають продавати свої частки за ціною нижче номіналу.