ua en ru

НБУ лібералізував порядок здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку

Національний банк України лібералізував порядок здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку.

Національний банк України лібералізував порядок здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку. Про це йдеться у повідомленні прес-служби НБУ.

Сьогодні НБУ оптимізував та доповнив заходи, спрямовані на забезпечення рівноваги на грошово-кредитному ринку, які запроваджено постановою правління НБУвід 6 лютого 2014 р. №49 "Про заходи щодо діяльності банків та проведення валютних операцій" (із змінами).

За підсумками аналізу результатів запроваджених заходів, передбачених відповідним документом, а також з урахуванням зауважень та пропозицій банківської та бізнес-спільноти правління НБУ ухвалило постанову від 28 березня 2014 р. №172 "Про врегулювання діяльності фінансових установ та проведення валютних операцій". Цим документом, зокрема, передбачено ухвалення нового пакета тимчасових заходів щодо діяльності банків та визнання постанови №49 такою, що втратила чинність.

Передбачений постановою №172 пакет тимчасових заходів покликаний сприяти підтриманню рівноваги на грошово-кредитному ринку на період до ухвалення програм співпраці з міжнародними фінансовими організаціями. Він передбачає збереження низки регуляторних заходів, що діяли в межах постанови №49, з одночасним пом'якшенням існувавших в рамках цієї постанови обмежень, зокрема передбачено лібералізований порядок здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку України. Відтепер банки матимуть змогу здійснювати валютні операції не лише на умовах "тод", "том", "спот", а й на умовах "своп" та "форвард" (усі операції - лише з поставкою валют).

Крім того, відмінено заборону на купівлю іноземної валюти для здійснення резидентами інвестицій за кордон та для покриття частини страхових резервів страховиками.

Також скорочено термін проведення операцій з купівлі банками іноземної валюти за дорученням юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, іноземних представництв. Починаючи з 28 березня 2014 р. кошти для купівлі іноземної валюти можуть бути перераховані не раніше третього операційного дня після дня зарахування гривень на окремий аналітичний рахунок, а починаючи з 1 квітня 2014 р. - не раніше другого операційного дня після дня зарахування гривень на цей рахунок. Одночасно банки звільнені від обов'язку формувати і передавати до територіальних управлінь НБУ реєстри з купівлі іноземної валюти.

Крім того, пом'якшено умови проведення операцій на готівковому сегменті міжбанківського валютного ринку. Зокрема, спрощено процедуру купівлі банком у фізичних осіб готівкової іноземної валюти, яка відтепер дає змогу здійснювати таку операцію без пред'явлення документа, що посвідчує особу, та без його копіювання.

Також запроваджені певні обмеження на перекази фізичними особами іноземної валюти за межі України за поточними валютними неторговельними операціями. Такі операції дозволено здійснювати на суму, що не перевищує в еквіваленті 150 тис. грн на місяць. Водночас, такі обмеження не поширюються на цілу низку соціально-важливих переказів, а саме: на оплату витрат на лікування за кордоном, транспортування хворих, переказів, що здійснюються в разі зміни держави проживання, пов'язаних з оплатою праці нерезидентів України та деякі ін.

Відтепер резидентам дозволено здійснювати погашення кредитів, позик (фінансової допомоги) в іноземній валюті за договорами у тому числі в разі укладення додаткових угод з нерезидентами не раніше строку, передбаченого договором. Банкам предписано на період дії постанови №172 призупинити випуск нових ощадних (депозитних) сертифікатів, а погашення раніше випущених здійснювати виключно шляхом перерахування коштів на рахунок власника сертифіката або його пред'явника.

Постанова №172 набирає чинності 28 березня 2014 р. та діє до 1 травня 2014 р.