ua en ru

S&P знизила рейтинг України до В-

Служба кредитних рейтингів Standard & poor's 1 листопада 2013 р. знизила довгострокові суверенні кредитні рейтинги України зобов'язаннями в іноземній і національній валюті з "В" до "В-". Одночасно S&P підтвердила короткостроковий суверенний рейтинг на рівні "В". Прогноз зміни рейтингів - "Негативний". Про це повідомляє прес-служба S&P.

Служба кредитних рейтингів Standard & poor's 1 листопада 2013 р. знизила довгострокові суверенні кредитні рейтинги України за зобов'язаннями в іноземній і національній валюті з "В" до "В-". Одночасно S&P підтвердила короткостроковий суверенний рейтинг на рівні "В". Прогноз зміни рейтингів - "Негативний". Про це повідомляє прес-служба S&P.

Крім того, згідно з заявою знижується довгостроковий рейтинг України за національною шкалою з "uaA-" до "uaBBB-".

Зниження рейтингу відображає нашу думку про зниження ймовірності того, що стратегія Уряду України зможе забезпечити достатній обсяг валютних коштів для покриття значних потреб у зовнішньому фінансуванні. У травні 2013 р. ми відзначали, що сприятлива кон'юнктура на міжнародних фінансових ринках може виявитися швидкоплинною, що призведе до подальшого посилення тиску на показники зовнішнього фінансування країни. Ці прогнози виправдалися, про що свідчить протилежне напрям кривої дохідності уряду України в кінці вересня 2013 р.

"Стримуючий вплив на рейтинги України надає наша думка про політичної невизначеності, важкій ситуації у фінансовому секторі та слабких показниках зовнішньої ліквідності. Позитивний вплив на рейтинги України надають раніше порівняно низький, хоч і зростаючий рівень боргового навантаження уряду і відносно диверсифікована економіка", - йдеться в повідомленні.

У вересні 2013 р. обсяг валютних резервів у Національному банку України (НБУ) був на 26% нижче значення станом на вересень 2012 року, скоротившись на 23% протягом 2012 р. За відсутності офіційного довгострокового фінансування або значного поліпшення показників рахунку поточних операцій, валютні резерви країни будуть продовжувати скорочуватися до рівня, що забезпечує виплати по рахунку поточних операцій протягом не менше трьох місяців і погашення менш ніж 30% короткострокового зовнішнього боргу за залишковим терміном погашення в 2013 р. Валютні резерви будуть продовжувати скорочуватися протягом горизонту прогнозування.

Влада України все більше застосовують механізми валютного контролю, прагнучи збільшити обсяг резервів. Вимоги про обов'язкову репатріації та продажу валюти, які передбачають конвертацію 50% валютної виручки експортерів у гривні, були поширені на всі юридичні та фізичні особи (за винятком банків, що залучають міжбанківські кредити), отримують кошти в іноземній валюті.

Відповідно до нашого базового сценарію ми не очікуємо, що Україна буде проводити масштабні реформи, що робить укладення угоди про програму зовнішнього фінансування з боку міжнародних фінансових організацій малоймовірним. Така програма, швидше за все, передбачала поєднання реформ, включаючи комбінацію: консолідації бюджету, проведення ринкової реформи внутрішнього газового ринку, прискореного врегулювання проблемних кредитів у фінансовому секторі і підвищення гнучкості валютного курсу", - йдеться в повідомленні прес-служби агентства.

Ймовірність девальвації гривні підвищилася. Можливі масштаби девальвації також збільшилися, беручи до уваги заходи уряду щодо захисту валютного курсу за рахунок зменшення валютних резервів на тлі прогнозованого нами скорочення економіки в 2013 р. За прогнозом компанії в 2014 р. відбудеться керована девальвація гривні до долара США до рівня 9,5 проти очікуваних 8,2 в 2013 р.
У 2013 р. ситуація на внутрішньому валютному ринку України залишалася відносно спокійною, а обсяг гривневих депозитів у комерційних банках збільшувався більш швидкими темпами (в середньому на 23% за 9 місяців 2013 р.), ніж обсяг валютних депозитів (14%). Тому в даний час ми прогнозуємо девальвацію гривні в 2014 р.

"На нашу думку, негативний вплив на гнучкість грошово-кредитної політики надає слабкість банківської системи України. У вересні 2013 р. середньозважена ставка рефінансування НБУ для банків (за всіма інструментами) становила 6,6% порівняно з середньозваженою процентною ставкою 15,2% по кредитах для фізичних осіб і бізнесу. Частка проблемних кредитів у банківському секторі оцінюється як дуже висока (40%) і може збільшитися в разі різкої девальвації гривні, оскільки за даними на вересень 2013 р. 35% банківських кредитів були номіновані в іноземній валюті", - кажуть в S&P.

Зберігається невизначеність щодо підписання Україною угоди про асоціацію з ЄС на саміті "Східного партнерства" у Вільнюсі 28-29 листопада 2013 р., оскільки переговори про статус перебуває в ув'язненні колишнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко тривають.
Підписання угоди матиме позитивний вплив на показники торгівлі України в довгостроковому плані, проте негативні наслідки можуть виникнути в коротко - і середньостроковій перспективі, пов'язані головним чином з реакцією Росії. Дії Росії, швидше за все, будуть полягати у введенні обмежень на торгівлю з Україною подібно тим, що були встановлені в серпні 2013 р. В результаті обсяг експорту в Росію, швидше за все, скоротиться. У 2012 р. на частку Росії припадало 26% українського експорту сировини і 39% експорту послуг.

"З нашої точки зору, можливості консолідації бюджету країни обмежені. За нашою оцінкою, зміна боргу розширеного уряду в 2013-2016 рр. складе в середньому трохи більше 6% ВВП. Ми очікуємо, що чистий борг розширеного уряду збільшиться з 34% ВВП в 2013 р. до 40% в 2014 р., при цьому частка боргу у ВВП збільшиться на кілька процентних пунктів понад дефіциту бюджету за рахунок девальвації гривні. Близько 52% всього обсягу боргу номіновано в іноземній валюті, хоча значна частина цих валютних зобов'язань складається з кредитів, виданих на пільгових умовах. Наша оцінка обсягу державного боргу в 2013 р. включає векселі, які, як ми очікуємо, уряд випустить в 2013 р. в основному для фінансування заборгованості з відшкодування ПДВ та оплати теплопостачання (в сумі становлять близько 1% ВВП). Ми очікуємо, що державний борг у національній валюті і дефіцит бюджету розширеного уряду будуть і надалі фінансуватися, головним чином, за рахунок коштів НБУ і контрольованих державою банків. Станом на серпень 2013 р. НБУ володів 60% боргу в національній валюті, інші українські банки - 32%, що становить близько 8% активів комерційних банків", - повідомляє S&P.

"За нашими оцінками, ВВП на душу населення України в 2013 р. складе 4 тис. дол. Ми прогнозуємо подальше скорочення чисельності населення країни приблизно на 0,5% на рік до 2016 р. Внаслідок слабкого зовнішнього попиту на товари українського експорту (продукцію металургійної та машинобудівної галузей) і подальшого скорочення обсягу промислового виробництва ми в даний час прогнозуємо зростання ВВП на душу населення на рівні тренду, який наші критерії визначають як зважений зростання реального ВВП на душу населення за 10 років, що становить приблизно 1,8%", - підсумували в агентстві.

Прогноз "Негативний" відображає думку агентства про можливе пониження кредитних рейтингів України з імовірністю щонайменше один до трьох в найближчі 12 місяців, якщо чистий обсяг міжнародних резервів країни буде стійко скорочуватися більш швидкими темпами, ніж ми очікуємо в даний час. Ми можемо переглянути прогноз по рейтингах на "Стабільний" у разі істотного ослаблення тиску на зовнішньоекономічні показники України.